ACCESS KONTROL SİSTEMLERİ  - GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİ
AKILLI KART SİSTEMLERİ - GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİ - KREDİLENDİRME SİSTEMLERİ - KAMPÜSKART
Genel Bilgi :

RC2XX serisi cihazlar her türlü kartlı uygulamada kullanılabilecek şekilde tasarlanmıştır. Cihazlar uygulama tipine göre ayarlanabilen son derece parametrik bir yapıya sahiptir. Sistemi PDKS, Otopark, Geçiş Kontrolü ve Kredilendirme uygulamalarından birine veya hepsine göre ayarlayabilir ve tüm uygulamaları tekprogramdan kontrol edebilirsiniz.

Sistemin diğer sistemlerden temel farkı kart üzerindeki veritabanı ve cihazın bu veritabanına bilgi yazabilme fonksiyonudur. Cihazlar geçiş anında ihtiyaç duyduğu tüm bilgiyi bilgisayara sormak yerine karttan okumaktadır. Bu da cihazların bilgisayar bağlantısı olmaksızın tüm özellikleri ile kullanılabilmesini sağlamaktadır. Bilgisayar bağlantılı uygulamalarda karşılaşılan donanım problemleri (kablo arızası, elektrik kesintisi vs.) sistem güvenliğini etkilemez ve kesintisiz kullanım sağlar.

Sistemde kopyalanamayan, geniş hafıza kapasitesine sahip, sürekli şifreli ve yüksek hızda çalışan kartlar kullanılmaktadır. Kart üzerindeki hafıza, isimlerini kullanıcıların değiştirebildiği 4 farklı uygulamaya bölünmüştür. Her cihazın bir uygulama adı vardır ve her cihaz kart üzerinde ancak kendi uygulaması ile ilgili alanı kullanmaktadır. Bu da personele tek kart ile işletme içerisindeki 4 farklı uygulamadan faydalanmasını sağlamaktadır. Örnek vermek gerekirse bu sistemden
faydalanan bir personel işletme içinde olabilecek Otopark, Yemekhane, PDKS ve Geçiş kontrol uygulamalarından hepsini tek kart kullanarak yapabilecektir.
Aslında temel olarak RC2XX sisteminde bilgisayar bağlantısına gerek yoktur. Sistem bilgisayara sadece hafızasında biriken kayıtları aktarmak veya personel bilgilerini güncellemek (değişiyorsa) için ihtiyaç duyar. Bunun haricinde son derece parametrik birçok kontrolü karttaki bilgileri kullanarak yapabilir.

Sistemde geçişi tanımlayan 500 adet işlem kodu kullanılmaktadır. Her okutma işlemi mutlaka bir işlem kodu içerir. Bu kodlara işlem adı, düşülmesi gereken kredi, tetiklenmesi istenen röle ve rölenin aktif kalma süresini programlayabilirsiniz.

Cihazlar üzerinde 128 adet röle programı vardır. Her bir programın zamanını, haftanın hangi günleri kullanılacağını, hangi röleyi tetikleyeceğini ve rölenin aktif kalma süresini programlayabilirsiniz.

Cihazlar çeşitli durumlarda kullanıcıya gösterilen 24 adet kullanıcı tanımlı grafik mesaja sahiptir. Bu sayede hem firmaya yönelik esneklik hem de cihazı Türkçeden bağımsız hale getirmek amaçlanmıştır. Programın kendi arayüzünde tanımlayabileceğiniz bu mesajları cihaza kolayca yükleyebilirsiniz. Dilerseniz mesajları başka bir grafik programında tasarlayıp cihaza aktarabilirsiniz.

Sistem sadece firma cihazları ile oluşturulmuş kartları okur. Bu kartları da sadece firma yetkilisi şifre kullanarak oluşturabilir. Başka bir firmaya ait kartların sistemde kullanılması mümkün değildir.OFFLINE MODU :

RC2XX serisi cihazların bilgisayar bağlantısına ihtiyaç duymadan gerçekleştirebildiği fonksiyonlar aşağıda genel hatlarıyla anlatılmıştır. Siz uygulamanızın ihtiyacına göre bu fonksiyonları PDKS, Otopark, Geçiş kontrol veya Kredilendirme modüllerinde kullanabilirsiniz. Anlatılan özellikler tamamen işletmedeki seçimlere bağlıdır ve istenmediğinde kullanılmayabilir.

Cihaz çalışma zamanı : 6 farklı zaman aralığı tanımlayarak cihazın sadece bu zaman aralıklarında çalışmasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz cihazın çalışmasını giriş algılayıcıları sayesinde başka bir otomasyondan da kontrol edebilirsiniz.

Toplu geçiş kontrolü : İşletme içindeki farklı birimleri farklı kart gruplarına ayırarak her cihazın sadece kendi kart grubunu okumasını sağlayabilirsiniz.

Bireysel geçiş kontrolü : Cihazlar üzerinde 65536 personel için geçiş yetkisi tanımlayabilir ve personellerin her bir cihaz için geçiş yetkilerini sınırlandırabilirsiniz.

Giriş algılayıcıları : Cihazlarda çeşitli kontroller için kullanılan giriş algılayıcıları mevcuttur. Bu algılayıcılar ile ;
• Cihazın çalışma zamanı başka bir otomasyondan kontrol edilebilir.
• Bariyerli otopark sistemlerinde bariyerin kapanma işlemi takip edilebilir ve işlem tamamlanmadan diğer kartların okunması engellenebilir.
• Otopark uygulamalarında otopark bileti bastırılabilir.

Geçiş izni verilmeyenlerin kaydı : İstendiğinde onay verilmeyen kart okutmalarının da kaydını cihaz hafızasına yazarak kartını yetkisiz kullanmak isteyen
personelleri tespit edebilirsiniz.

Mesai saati kontrolü : Karttaki mesai saatlerini kontrol ederek personelin sadece belirli zaman aralığında sistemden faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Geçerlilik süresinin kontrolü : Kartlara son kullanma tarihi tanımlayarak hizmetin sadece belirli bir tarihe kadar verilebilmesini sağlayabilirsiniz. Ücretli
abonelerinizi bu yöntemle kolayca kontrol edebilirsiniz. ( Spor salonları, yüzme havuzları gibi ).

Şifre kontrolü : Yüksek seviyede geçiş güvenliğinin gerektiği durumlarda personele şifre kontrolü yaptırtabilirsiniz.

Kredi kontrolü : Kredi uygulamalarında yapılacak işlem için gerekli kredinin kontrolünü yapabilir ve kredi yeterli olduğu sürece hizmetin verilmesini sağlayabilirsiniz.

Giriş çıkış kontrolü : Giriş ve çıkış okutmalarında kart hafızasına içeride veya dışarıda bilgisini yazdırarak, personelin içerdeyken giriş yapmasını veya dışardayken
çıkış yapmasını engelleyebilirsiniz. ( Antipassback control ).

Kullanım limitinin kontrolü : Cihazda tanımlı uygulama için kartın günlük kullanım limitini belirleyebilir ve sadece istediğiniz kadar kullanılmasını sağlayabilirsiniz
( Yemekhanede günde 1 kere kullanılabilsin gibi ).

Son kullanım zamanı kontrolü : Otopark uygulamaları için giriş zamanını karta yazdırarak çıkışta aracın ne kadar içeride kaldığını hesaplayabilir ve
ücretlendirilebilirsiniz.

Direk yazıcı kontrolü : Cihazlar direk baskı işlemlerini desteklemektedir. Bu seçenek ile kredi uygulamalarında kredi ekstresi veya otopark uygulamalarında otopark
bileti yazdırabilirsiniz. Bu işlem için seri port üzerinden çalışabilen yazıcıyı cihaza bağlamak yeterlidir. Cihazlar barkodlu baskıyı da desteklemektedir.ONLINE MODU :

Sistemde bilgisayar bağlantısı olduğunda aşağıdaki ek hizmetlerden de faydalanabilirsiniz.

Bilgi güncelleme hizmeti : Belirlediğiniz bir zamanda veya ilk kart okunduğunda personel bilgilerini güncelleyebilirsiniz. ( Ad, soyad, kart grubu, kart şifresi, kredi miktarı, borçlanma limiti, mesai başlama ve bitiş saati, günlük kullanım limiti, son kullanma tarihi ). Tüm işlemler personel sistemdeki herhangi bir cihaza kart okuttuğunda otomatik olarak yapılır. Kart veritabanına bilgi yazılmasını personel farketmemekte ve sadece kartını okuttuğunu zannetmektedir. Sistemde kart
güncellenmesi için ayrıca zaman harcanmadığından işgücü kaybı da olmamaktadır.

Mesajla bilgilendirme hizmeti : Personele yazı ile mesaj veya grafik ortamda tasarlanmış mesaj gönderebilirsiniz.
( ”muhasebeden bekleniyorsunuz” veya “İyi bayramlar” gibi ).

Kişiye özel röle hizmeti : Geçiş anında kişiye özel röle tetikletebilirsiniz.

Online bilgi hizmeti : Tüm uygulamalar ve personeller hakkında detaylı bilgi.
• Hangi uygulamada kaç kişi içeride ?
• Personel hangi uygulamalarda içeride ?
• Personel ne zaman nerelerden geçmiş ?
• Personel bugün hangi uygulamayı kaç kere kullanmış ?
• Şu an ne kadar kredisi var ?

İsteğe bağlı yazılım modülleri

RC2XX serisi cihazlarla PDKS, Otopark, Kredilendirme, Geçiş kontrol ve Ziyaretçi kontrol modülülleri kullanılabilir.
Kampüskart Projesi Powerpoint Sunumu